הרב יחזקאל דאום

הרב יחזקאל דאום (י' בכסלו ה'תש"ב – ז' בתמוז ה'תשנ"ג, 1 בדצמבר 1941 – 26 ביוני 1993) כיהן כרבו של המושב רמת מגשימים, וכר"מ בישיבת הגולן. לצד פעילותו בגולן שימש כרב הראשון של תנובה, וכן מונה בזמנו ליו"ר ועדת השמיטה של הרבנות הראשית. בתפקידיו יצר סטנדרטים חדשים בנושא הכשרות ושיפר את רמת הכשרות בארץ בתחומים שונים.

חייו

יחזקאל דאום נולד במושבה מגדיאל כבן בכור לחנוך, חקלאי ומורה, ולפנינה. סבו, שמואל יונה דאום (1881–1953), יליד קאליש, שהיה סוחר ומעסקני "המזרחי" בוורשה עם היווסדה, עלה לארץ ישראל בשנת תרפ"ו (1924) ועלה על הקרקע עם ראשוני המתיישבים במגדיאל. הבית שבנה היה הראשון במושבה.[1]

יחזקאל גדל במשפחה חקלאית המחנכת לאהבת הארץ. בצעירותו למד במדרשיית נועם, ולאחר מכן עבר ללמוד בישיבת מרכז הרב שם למד שנים רבות, ונמנה עם תלמידי הרב אברהם אלקנה שפירא. במשך לימודיו ב"מרכז" התגייס לצה"ל שם שירת כמדריך נוער בגדנ"ע. התגורר בירושלים עד לאחר מלחמת יום הכיפורים, ואז עבר להתגורר עם משפחתו ברמת הגולן. הוא אף הקים עם חבריו את הכולל ברמת הגולן. כיהן כרבה של רמת מגשימים, שימש כר"מ בישיבת הגולן וכן היה רבם של תנובה, יקב רמת הגולן ומלון כינר.

בעת שלימד בישיבת הגולן, בשנת ה'תשמ"ז, התעוררה בעיה עם מחלבת "תל יוסף". המחלוקת בעניין התפתחה והיה חשש להסרת הכשרות מהמחלבה. בעקבות כך החליטה הנהלת תנובה למנות רב לחברה, אך הציבה תנאי: שיהיה הרב איש חקלאות, כדי שיהיה בקי בכל שלבי הייצור. עם החיפוש הגיעו אל הרב דאום, שבמינויו תמכה הרבנות הראשית. בעקבות לחץ תושבי רמת מגשימים נשאר לכהן גם כרב המושב. בשאלות כבדות המשקל של המושב היה מתייעץ עם הרב אברהם אלקנה שפירא והרב מרדכי אליהו[2]. הרב דאום הקפיד בכשרות על רמה גבוהה, כדי לרכז את כל ההכשרים. מעבר להיותו הרב של תנובה, התייעצו עמו גם עובדי "תנובה" בבעיות אישיות, בעקבות ההערכה הגדולה אליו ואל אישיותו. נפטר מהתקף לב בגיל 51 בז' בתמוז ה'תשנ"ג.

בניו הם הרב שי דאום, ר"מ בישיבת עוד יוסף חי, ד"ר חיים שקד – ראש החוג לחינוך במכללת חמדת הדרום והעיתונאי חנוך דאום. דאום הוא בן דודו של הרב אהרן דאום.

סרטון לזכרו: https://www.youtube.com/watch?v=OJkadXkAoJs

נגישות